Ja w relacjach. Lowen; Analiza Bioenergetyczna. Lipiec-sierpień 2020 (Nowe Kawkowo)


Ku_wnętrzy_kwadratJa w relacjach

Na dłużej i przelotnie, z bliskimi, nieznajomymi, w pracy i na wyjeździe – ciągle jest się z kimś. Nawet jak sięczłowiek zamknie w domu, to też jest w relacji i to nie byle jakiej, bo z samą albo samym sobą. Współbycie jest czymś tak naturalnym, że aż oczywistym. Tyle tych spotkań, tyle okazji by się poznawać, odkrywać, uczyć siebie, a mimo to temat wciąż pozostaje niełatwy. Można chyba zaryzyk
ować stwierdzenie, że dzielenie obecności to jedno z większych wyzwań, jakie są naszym, ludzi udziałem.

Zapraszam do udziału w zajęciach poświęconych relacjom wewnętrznym i zewnętrznym. Zostaną one przeprowadzone w oparciu o Psychologię Zorientowaną na Proces i Analizę Bioenergetyczną – dwie metody odwołujące się do świadomości i głębokiego doświadczania. W tym laboratorium relacji, które wspólnie stworzymy, czeka nas wiele autentycznych chwil i wydarzeń w wymiarze intrapsychicznym i interpsychicznym. Ja relacyjne będzie mogło być rozpoznawane i przeżywane na różnych poziomach:

Ja i Ja, czyli spotkanie z samą bądź samym sobą

Świat wewnętrzny; relacja z własnym ciałem, emocjami i aspektami psychicznymi. Jaki czy jaka jestem? Jak siebie przeżywam? Na jakie odsłony siebie się zgadzam, a na jakie nie pozwalam?

Ja i Ty, czyli spotkanie w diadzie

Relacje z drugą osobą; jak wchodzę w relację z kimś innym i jak z tym kimś potem jestem? O czym jest bliskość dla mnie? Co mnie karmi, a co straszy?

Ja i Wy, czyli spotkanie w triadzie

Relacje trójkątne; Ja w zestawieniu z figurami rodzicielskimi. Jak to było? Jak „tam i wtedy” wpływa na „teraz i tu”?

Ja i Oni, czyli o byciu w grupie

Wiele osób, dzieje się więcej, szybciej, … Czy mogę tu być? Czy się odnajduję?

Związki międzyludzkie to różnorodność, dynamika i niepowtarzalność. Budzą obawy a jednocześnie kuszą możliwościami. Trudno w nich być, lecz nie być jest jeszcze trudniej. Ciężko powiedzieć, czy tę ambiwalencję da się w ogóle jakoś rozwikłać, na pewno wiele można sobie ułatwić. W trakcie zajęć, od różnych, czasem nieoczywistych stron i na różnych poziomach, będziemy obejmować uwagą i refleksją min.: Czy jestem w połączeniu ze swoim wnętrzem? Czy umiem być w kontakcie z innymi? Jakie postawy i nastawienia przyjmuję będąc w interakcjach? Czy pozwalam sobie na emocje i przeżywanie? Czy umiem przyjmować i dawać, ale też i odmawiać? Na ile akceptuję podmiotowość i indywidualność u siebie i u innych? Na ile potrzebuję siędopasowywać? O czym są moje trudności relacyjne, jak mogę je rozumieć i czego mogą mnie one nauczyć? Co na to moja głowa, ciało i uczucia? Co mi służy, a co potrzebuję zmienić? I wiele, wiele innych rzeczy związanych z tematem, nie sposób wszystkiego wymienić, jednak będzie się działo!

Jak to będzie wyglądać:

Będziemy pracować w podwójnej formule: Blok poranny wypełnią zajęcia lowenowskie, natomiast blok popołudniowy będzie miał charakter grupy terapeutycznej z wykorzystaniem Psychologii Zorientowanej na Proces oraz Analizy Bioenergetycznej.  Czyli będzie intensywnie! Praktyka warsztatu obejmie:

  • pracę opartą na procesie indywidualnym i grupowym,
  • pracę z doświadczeniami psychicznymi, emocjonalnymi i cielesnymi,
  • ćwiczenia indywidualne i w grupie,
  • relaksację,
  • przestrzeń terapeutyczną
  • przestrzeń na omawianie doświadczeń
  • część teoretyczną.

Co można zyskać?

Świadomość i doświadczanie prowadzą do zwiększonego kontaktu ze sobą, stajemy się pełniejsi, bardziej spójni. Będąc bliżej siebie, łatwiej i lepiej zdajemy sobie sprawę z tego co się w nas dzieje, wzrasta też zdolność do ekspresji. Podczas zajęć dotykamy bieżących konfliktów i splątań wewnętrznych, bądź też takich, które pojawiły się kiedyś i zepchnięte głęboko, wciąż żyją w ciele, uczuciach, psychice – we wnętrzu. Uwalniamy je i w ten sposób odzyskujemy siebie, rozwijamy się, przekraczamy progi odgradzające od zasobów własnych i doświadczeń życia. Wszystko to skutkować może większym otwarciem, nowymi umiejętnościami w byciu i we współbyciu, poszerzoną świadomością Ja osobistego i relacyjnego, nowymi narzędziami w interakcjach, rozwiniętą zdolnością do nawiązywania i utrzymywaniu więzi, mniejszym lękiem.

Dla kogo?

– dla tych, którzy cierpią w relacjach i chcieliby inaczej,

– dla wszystkich, którzy zdają sobie sprawę, że ich problemy się powtarzają w kolejnych relacjach, a nie umieją sami tego zmienić,

– dla osób, które nie mogą wejść w relację, mimo, że chciałyby tego,

– dla wchodzących w związki z nieodpowiednimi parterami,

– dla sfrustrowanych, którzy uważają, że gdzie indziej trawa wciąż bardziej zielona,

– dla gorliwców, którzy biorą nadmierną odpowiedzialność w relacjach,

– dla ostrożnych i  wyczekujących, którym trudno się zaangażować,

– dla nieśmiałych, którzy boją się nawiązać kontakty,

– dla tych, którzy potrzebują informacji zwrotnych o sobie, chcą czegoś się o sobie dowiedzieć,

– dla wszystkich, z którymi rezonuje to ogłoszenie.

Warsztat jest przeznaczony zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych w rozwoju własnym, praca w doświadczeniu cielesnym, emocjonalnym i psychicznym daje dobre efekty również wśród osób „przepracowanych”, uruchamia nowe perspektywy, jest podejściem otwierającym, docierającym głęboko i kojącym.

Co zabrać ze sobą:

  • wygodne ubranie, typu dres lub legginsy,
  • duży ręcznik,
  • matę;
  • coś do zapisywania refleksji

O METODACH, KTÓRE ZOSTANĄ WYKORZYSTANE PODCZAS WARSZTATU:

PSYCHOLOGIA PROCESU

To metoda humanistyczna, opierająca się na pracy z doświadczeniem, otwierająca dostęp do zasobów i potencjału. Podchodzi do człowieka i ważnych dla niego zagadnień w sposób możliwie otwarty i szeroki, bez specjalnych założeń, nastawienia czy uprzedzeń. Skupia się na tym, co pojawia się w przeżyciu i pomaga w odkrywaniu ukrytej tam mądrości.

Praca z procesem uczy, jak żyć w świecie, który nas otacza, pomaga dostrzegać bogactwo i niezwykłość tego, co w nas i wokół nas. Obejmuje sny, symptomy fizyczne, codzienne trudności, problemy w związkach z ludźmi, pracę z osobami w zmienionych stanach świadomości, uwzględnia także społeczne aspekty indywidualnych problemów.

BIOENERGETYKA LOWENA

To metoda pracy z ciałem wywodząca się z tradycji psychoanalitycznej, jednocześnie sięgająca w przeszłość, jak i umożliwiająca pracę nad tym co dzieje się tu i teraz, pozwala czuć się żywym i obecnym, daje dostęp do wglądu i doświadczenia. Zdaniem Alexandra Lowena, twórcy tej metody, człowiek żyjący w jedności ciała i umysłu doświadcza harmonii – swobodnego przepływu energii życiowej. To właśnie nazywa „życiem pełnią życia”. Wszyscy natrafiamy jednak na przeszkody: blokady w ciele, napięcia. Często jest to prawdziwa zbroja, którą stworzyliśmy, by chronić się przed zranieniami i która oddziela nas od świata. Bioenergetyka może pomóc odzyskać naszą pierwotną naturę – otwartość na różnorodne przejawy żywotności. Tak naprawdę chodzi o odzyskanie kontaktu z ciałem. To w nim zapisują się nasze doświadczenia. Ono ujawnia naszą historię – to, jak funkcjonujemy, jak czujemy, myślimy, jak wchodzimy w relacje.

ORIENTACYJNY PROGRAM WARSZTATU 26 lipca- 1 sierpnia 2020:

26 VII  (niedziela)

18.00 – 19.00  Przyjazd i rejestracja, kolacja
20.30 – 21.30  spotkanie zapoznawczo-organizacyjne

27 – 28 VII (poniedziałek – wtorek)

09.00               śniadanie
10.00 – 13.00  warsztaty
13.30               obiad
16.00 – 17.30  grupa terapeutyczna

17.45 – 18.45  warsztaty
19.00               kolacja

29 VII  (środa)
09.00               śniadanie
10.00 – 13.00  warsztaty
13.30               obiad
17-18.30         wykład „Ja w relacjach”
19.00               kolacja

30 – 31 VII (czwartek – piątek)
09.00               śniadanie
10.00 – 13.00  warsztaty
13.30               obiad
16.00 – 17.30  grupa terapeutyczna

17.45 – 18.45  warsztaty
19.00               kolacja

1 VIII (sobota)
09.00               śniadanie
10.00 – 14.00  warsztaty (w trakcie krótka przerwa)
14.30               obiad

 

PRZECIWWSKAZANIA DO UDZIAŁU W WARSZTACIE:

 Obie metody intensywnie oddziaływają na głębokie struktury psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Dzięki temu są skuteczne, ale też nie w każdym przypadku dobrze po nie sięgać. Proszę o rozważenie, czy będziecie mogli skorzystać, pracując w ten sposób.

Sytuacje uniemożliwiające udział w zajęciach:

  • stany psychotyczne
  • terapia psychotropowa
  • ciąża i okres połogu
  • różnego rodzaju stany zapalne i ostre
  • padaczka
  • jaskra

Sytuacje, kiedy dobrze zachować szczególną ostrożność na siebie:

  • duża wrażliwości na silne bodźce, np. krzyk
  • okres karmienia piersią
  • stosowanie środków farmakologicznych
  • ogólny słaby stan organizmu

Jeżeli ktoś jest w trakcie terapii, warto uprzedzić swojego terapeutę czy terapeutkę, że planuje się wziąć udział, gdzie używane będą ćwiczenia lowenowskie i popowskie.

W zajęciach (w tej samej edycji) nie powinny brać udziału pary, członkowie rodziny ani bliscy znajomi.

Prowadzący: Jarosław Józefowicz, asysta Marcin Bochenko i Iwona Tarnowska

Zapisy: tel. 533 782 123, mail: kontakt@holipsyche.pl
Termin: 26 lipca- 1 sierpnia 2020

MIEJSCE:
Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego „Tu i Teraz”,
Nowe Kawkowo 52a

CENA WARSZTATU: 1200 + koszty pobytu i wyżywienia
Gwarancją miejsca jest wpłata zadatku w wysokości 200 zł. Pozostała część kwoty (1000 zł) jest płatna do dnia rozpoczęcia warsztatu, czyli 26.07.

Wpłaty przyjmujemy na konto:
61 1140 2004 0000 3002 7586 7265
HOLIPSYCHE Joanna Józefowicz, ul. Kozietulskiego 1m2 01-552
W tytule prosimy o wpisanie „Ja w relacjach”, imię i nazwisko uczestnika.

Zakwaterowanie w ośrodku: 32-85zł/os/doba plus 85zł/dzień całodzienne wyżywienie (trzy posiłki wegetariańskie). Rezerwacja miejsca bezpośrednio w Ośrodku mailowo: kawkowo@tuiteraz.eu (z podaniem imienia i nazwiska, numeru telefonu, daty i tytułu wydarzenia).

Konieczne jest dokonanie rezerwacji w HOLIPSYCHE (warsztat) jak i w ośrodku Tu i Teraz (nocleg plus wyżywienie).

Uwaga: liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.


W przypadku rezygnacji do 14 dni przed rozpoczęciem cyklu zwracamy zadatek. Przy rezygnacji późniejszej opłata przepada.
 

Notka:

 Jarosław Józefowicz Rozwojem wewnętrznym zajmuję się od blisko dwudziestu lat. W tym czasie przemierzyłem drogę od ustalonych poglądów i dosyć zamkniętej postawy w stronę coraz większej otwartości, uważności i wrażliwości. W pewnym momencie doświadczenia własne okazały się na tyle ważne i pociągające, że bycie w terapii zamieniłem na jej prowadzenie.

Jestem dyplomowanym psychologiem i psychoterapeutą, ukończyłem studia na Uniwersytecie Warszawskim, kolejne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, studia terapeutyczne w Polskim Towarzystwie Psychologii Procesu oraz studia terapeutyczne w szkoleniu Florida Society Bioenergetics Analysis. Ukończyłem także studia podyplomowe z seksuologii klinicznej pod opieką merytoryczną prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza w zakresie programu zatwierdzonego przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. Odbywam szkolenie superwizyjne PTPP, posiadam uprawnienia do prowadzenia superwizji indywidualnej pod superwizją. Jestem autorem książki „Życie we śnie. O sposobach nawiązywania kontaktu i metodach pracy z osobami w śpiączce”.

Wciąż dbam o to, by być coraz lepszym terapeutą, podnoszę kwalifikacje, uczestnicząc w licznych szkoleniach i warsztatach oraz korzystając z systematycznej superwizji.

www.holipsyche.pl

+48 602 788 785
jjozefowicz@psychologwarszawa.eu