Wędrówka serc


5601846381Relacje nie są łatwe, wiadomo, czasami nawet wydaje się, że są najtrudniejszą rzeczą pod słońcem. Perturbacje wśród osób ze sobą związanych są czymś tak powszechnym, że aż oczywistym i tylko od czasu do czasu pada pytanie – czy naprawdę tak musi być?

Chyba nie ma na to jednej, ostatecznej odpowiedzi (przynajmniej ja jej nie znam), natomiast kilka dobrych podpowiedzi jak być razem oraz mądrych prób zmierzenia się z wymagającymi zagadnieniami relacyjnymi można znaleźć w książce „Wędrówka serc” Johna Welwooda. Autor pisze o nieustannym balansowaniu pomiędzy oddalaniem się i zbliżaniem, o doświadczaniu i oswajaniu różnorodności, której bycie razem dostarcza każdego dnia nad wyraz obficie, wreszcie o tym, jak nie zgubić potencjału przynależnego do relacji, lecz go odkrywać I rozwijać. To rodzaj myślenia, który inny pisarz i myśliciel amerykański Joseph Campbell, opisuje tak: Ludzie nie zdają sobie sprawy czym jest małżeństwo. Wydaje im się, że to długi romans, ale to nieprawda. Małżeństwo to ciężka próba i nie ma nic wspólnego z byciem szczęśliwym. Jego celem jest przeżycie przemiany.

A więc mamy do czynienia z przekonaniem znanym z psychologii procesu (choć John Welwood procesowcem nie jest) że życie, również życie we dwoje, jest procesem, których chce nas dokądś zaprowadzić, że my, ludzie dążymy do istnienia w sposób otwarty i pełny i że droga do potrzebnego spełnienia nieodzownie wiedzie przez problemy, napięcia, kryzysy. Po lekturze trochę mniej myśli się – jakie chcę mieć relacje, jakie one powinny być a trochę bardziej – o czym są moje relacje, co chce się w nich tak naprawdę wydarzyć, czego, jakiej zmiany wymagają one ode mnie.

Na koniec cytat z R.M. Rilkego, którym zaczyna się książka “Dla ludzkiej istoty kochanie drugiej osoby to prawdopodobnie najtrudniejsze ze wszystkich wyzwań… aby mu sprostać, wszystkie inne działania są tylko do niego wstępem. Jest to najwyższa pobudka skłaniająca do rozwoju indywidualności… wielkie ekscytujące zadanie, któremu mamy sprostać, coś co wybiera nas, abyśmy wkroczyli do bezmiaru rzeczy”

+48 602 788 785
jjozefowicz@psychologwarszawa.eu