Kod Duszy


a6e81da995d559a311b197c1080764cfJames Hillman swoim specyficznym podejściem do powszechnie obowiązujących idei psychologicznych i terapeutycznych wypracował sobie miano „heretyka psychologii”. Hillman postrzegał, czuł i myślał inaczej, miał odwagę stawać za swoimi poglądami, aż wreszcie jego odmienne spojrzenie zrealizowało się osobnym nurtem psychologicznym – psychologią archetypową.

Myśl heretycka obecna jest również w jego niedawno wydanej po polsku książce „Kod Duszy. W poszukiwaniu charakteru człowieka i jego powołania”. Pozycja oswaja z ideą, że każdy człowiek przeżywa problemy i trudności, jednak nie są one czymś, co należy zwalczać czy eliminować a wręcz przeciwnie, mogą być wartością, manifestacją indywidualności i potencjału. Poprzez nie, wyrażać się może tytułowy Kod Duszy, zaproszenie aby podążać własną, unikalną drogą.Tutaj Hillman koresponduje z ideą psychologii zorientowanej na proces, a więc z myślą, że trudności mogą być wyrazem tęsknoty do tego, co potrzebne, a co w jakiś sposób niedostępne.

Można się z takim podejściem zgadzać lub nie, jednak na pewno warto się z nim zapoznać. Autor osadza swoje rozważania w bogatym kontekście, przywołuje myśli Heraklita, Platona, Plotyna, Proklosa, Ficina i wielu, wielu innych, dodaje własną, niebanalną analizę i wnioski, a wszystko to przystępnym językiem. Zachęcam do poczytania!

+48 602 788 785
jjozefowicz@psychologwarszawa.eu