Praca z osobami w śpiączce

Śpiączka:kafle strona główna

 Praca ze śpiączką

 

Ludzie w śpiączce i stanach podobnych wydają się nieobecni – wykazują minimalny lub zerowy kontakt z otoczeniem, nie sposób się z nimi porozumieć, brak jest adekwatnych reakcji. To, co widzimy z zewnątrz, łatwo może doprowadzić do wniosku, że w środku nikogo nie ma. Z drugiej strony coraz liczniejsze doświadczenia oraz badania wykorzystujące nowoczesne technologie pokazują, że w większości przypadków świadomość w jakimś stopniu zostaje zachowana. Wewnętrznie takie osoby, pomimo odcięcia od świata zewnętrznego, są. To, co się w nich dzieje, jest pewnego rodzaju tajemnicą, trudno jednoznacznie określić ich przeżycia, zdolność do odbierania i przetwarzania informacji i bodźców, trudno wejść w ich sposób przeżywania. Jednak jest to raczej skutek bariery poznawczej niż braku obecności.

Pewne jest, że ludzie w śpiączce i stanach podobnych nie są w stanie nawiązać kontaktu na zasadach z „naszego świata”. Co oznacza, że to my musimy dostosować się do nich, nauczyć podążać za nimi i za tym, co się z nimi dzieje, towarzyszyć im tam, gdzie przebywają.

Praca psychologiczna z osobami w śpiączce ma kilka wymiarów. Te najważniejsze to: nawiązanie kontaktu, udrożnienie komunikacji, praca z emocjami i wsparcie w trudnym czasie, pomoc w integrowaniu niezwykle istotnych, wewnętrznych procesów i doświadczeń. Podstawowym założeniem jest pomoc osobom w śpiączce w odnalezieniu się w odmiennym stanie, który jest w tym momencie ich realnością, własnym doświadczeniem.

Niezwykle ważne jest także to, co dzieje się w otoczeniu osoby w śpiączce. Rodzina i bliscy, którzy konfrontują się z tak potężnym wyzwaniem, również potrzebują porady, nowej wiedzy i umiejętności oraz wsparcia, aby móc w jak najlepszy sposób poradzić sobie z sytuacją.

 

Nasza współpraca może przebiegać na różne sposoby:

  • Wizyty u osoby w śpiączce, czyli praca indywidualna w domach prywatnych, szpitalach, domach opieki itp.
  • Wizyty dla rodzin i bliskich osób w śpiączce. To możliwość zajęcia się zagadnieniami, które przysparzają trudności w opiece i pielęgnacji.
  • Zajęcia typu warsztatowego, podczas których przedstawiam skuteczne metody pracy psychologicznej z osobami w śpiączce i ich bliskimi. Zajęcia mogą być zorganizowane w ośrodku HOLIPSYCHE lub w formie wyjazdowej.

 


Kontakt :

Jarosław Józefowicz

tel.: 0602 788 785

mail: jjozefowicz@psychologwarszawa.eu

skype: jaroslaw jozefowicz

+48 602 788 785
jjozefowicz@psychologwarszawa.eu