Śpiączka – odmienny stan świadomości


Śpiączka - odmienny stan świadomościZ jednej strony ludzie w śpiączce i stanach podobnych wydają się nieobecni – wykazują minimalny lub zerowy kontakt z otoczeniem, nie sposób się z nimi porozumieć, brak jest adekwatnych, zrozumiałych reakcji. Patrząc z zewnątrz naprawdę łatwo pomyśleć, że w środku nikogo nie ma.

Z drugiej strony, coraz liczniejsze doświadczenia oraz badania wykorzystujące nowoczesne technologie pokazują, że w większości przypadków świadomość w jakimś stopniu zostaje zachowana. Wewnętrznie, takie osoby, pomimo odcięcia od świata zewnętrznego, są. To, co się w nich dzieje, to pewnego rodzaju tajemnica, trudno jednoznacznie określić ich przeżycia, zdolności do odbierania i przetwarzania informacji i bodźców, wejść w ich sposób przeżywania, jednak jest to raczej skutek bariery poznawczej, niż braku obecności.

Pewne jest, że ludzie w śpiączce i stanach podobnych nie są w stanie nawiązać kontaktu na zasadach z „naszego świata”. Co oznacza, że to my musimy dostosować się do nich, nauczyć podążać za nimi i za tym, co się z nimi dzieje, towarzyszyć im tam, gdzie przebywają. Tego typu podejście proponuje psychologia procesu – wykorzystujemy umiejętności i narzędzia do bycia z osobami w śpiączce i stanach podobnych w taki sposób, który będzie dla nich wspierający i ułatwiający przebieg zachodzących procesów.  W taki sposób pisze o tym Arnold Mindell w książce „Śpiączka, klucz do przebudzenia”:

Pracę z ludźmi pogrążonymi w stanie śpiączki można postrzegać jako pewnego rodzaju formę czystej komunikacji. Polega ona na przebywaniu w bardzo bliskiej relacji, w której terapeuta pomaga klientowi znajdującemu się w tym stanie nauczyć się sposobu w jaki może on pracować i porozumiewać się z samym sobą.

Zapraszam na zajęcia, podczas których będziemy uczyć się świata osób w stanie śpiączki. Skupimy się na budowaniu świadomości zachodzących procesów, nabywaniu narzędzi do komunikacji i kontaktu, poznawaniu perspektywy psychologii procesu na stan śpiączki i pracę z nim.

 

Zajęcia przeznaczone są dla:

– rodzin i opiekunów osób w stanie śpiączki

– osób zawodowo zajmujących się ludźmi w stanie śpiączki i ich opiekunami

– studentów psychologii procesu i innych kierunków

– wszystkich, których ciekawi podejście psychologii procesu do pracy ze śpiączką

 

 

 

Prowadzący: Jarosław Józefowicz

Informacje i zapisy: e-mail: jjozefowicz@psychologwarszawa.eu, tel. 0602 788 785

Termin: trwa nabór, proszę o kontakt.

Koszt: 250 zł.

Ilość miejsc jest ograniczona, o przyjęciu decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Miejsce: Ośrodek terapeutyczno – rozwojowy INSIPRO, Warszawa ul. Kozietulskiego 1 lok. 2

+48 602 788 785
jjozefowicz@psychologwarszawa.eu