Człowiek posiada niepowtarzalną osobowość, a zbiorowiska ludzkie wytwarzają kulturę, która je scala, określa, nadaje tożsamość i specyfikę. I choć trudno do końca określić czym kultura jest – niemieckie filozof Johann Herderrer napisał w przedmowie do Myśli o filozofii dziejów : „ nie ma nic bardziej nieokreślonego niż kultura“, to jednak mamy świadomość, że to „ nieokreślone “ jest wciąż obecne w nas i wokół nas .
Być może łatwiej uzmysłowić sobie to „coś “, czego każdego dnia jesteśmy twórcami i uczestnikami, podczas spotkań z kulturą odmienną. Wtedy, wśród ujawniających się różnic i podobieństw, poprzez kontrast i porównanie, doświadczając specyfiki życia ludzi z innych części świata, pełniej kontaktujemy się z własnym, unikalnym sposobem w jaki przeżywamy rzeczywistość.
Gdzieś w tym wszystkim nieodmiennie pojawia się pytanie – jak to się dzieje, że będąc tak podobni, jesteśmy tak różni ? A potem ciekawość – jak to by było wejść w obce buty, przeżyć życie inaczej, niż to znamy, tak jak oni, tam…? Na końcu wracamy do domu, mniej lub bardziej przesiąknięci tym co było tam i trochę inni, niż przed wyjazdem. Na ile to, co przeżyliśmy nas odmieniło, dopiero się okaże…
Jeżeliby urządzić ranking, co jest największą wartością wynoszoną z wypraw Experience Expeditions, to oczywiście trudno byłoby znaleźć jedną odpowiedź, pewnie każdy uczestnik miałby swoją. Ale można pokusić się o stwierdzenie, że jest to oddziaływanie zewnętrzem na wnętrze. Poprzez daleką podróż w przestrzeni odbywamy znaczącą podróż wewętrzną. Przemierzamy świadomą drogę choć nie do końca przewidywalną w swoim zakończeniu.Jak to powiedział Nicolas Bouvier „Dalekie podróże mają to do siebie, że przywozi się z nich coś zupełnie innego niż to, po co się pojechało.”
Tekst Jarosław Józefowicz
+48 602 788 785
jjozefowicz@psychologwarszawa.eu