Różnorodność kultur


różnorodność kulturCzłowiek posiada niepowtarzalną osobowość,  a zbiorowiska ludzkie wytwarzają kulturę, która je scala, określa, nadaje tożsamość i specyfikę.  I choć trudno do końca określić czym kultura jest – niemieckie filozof Johann Herderrer napisał w przedmowie do  Myśli o filozofii dziejów : „ nie ma nic bardziej nieokreślonego niż kultura“, to jednak mamy świadomość,  że to „ nieokreślone “ jest wciąż obecne w nas i wokół nas .

Być może łatwiej uzmysłowić sobie to „coś “, czego każdego dnia jesteśmy twórcami i uczestnikami, podczas spotkań z kulturą odmienną. Wtedy, wśród ujawniających się różnic i podobieństw, poprzez kontrast i porównanie, doświadczając specyfiki życia ludzi z innych części świata, pełniej  kontaktujemy się z własnym, unikalnym sposobem w jaki przeżywamy rzeczywistość.

Gdzieś w tym wszystkim nieodmiennie pojawia się pytanie – jak to się dzieje, że będąc tak podobni, jesteśmy tak różni ? A potem ciekawość – jak to by było wejść w obce buty, przeżyć życie inaczej, niż to znamy, tak jak oni, tam…?  Na końcu wracamy do domu, mniej lub bardziej przesiąknięci tym co było tam i  trochę inni, niż przed wyjazdem. Na ile to, co przeżyliśmy nas odmieniło, dopiero się okaże…

Jeżeliby urządzić ranking, co jest największą wartością wynoszoną z wypraw Experience Expeditions, to oczywiście trudno byłoby znaleźć jedną odpowiedź, pewnie każdy uczestnik miałby swoją. Ale można pokusić się o stwierdzenie, że jest to oddziaływanie zewnętrzem na wnętrze. Poprzez daleką podróż w przestrzeni odbywamy znaczącą podróż wewętrzną. Przemierzamy świadomą drogę choć nie do końca przewidywalną w swoim zakończeniu.Jak to powiedział Nicolas Bouvier „Dalekie podróże mają to do siebie, że przywozi się z nich coś zupełnie innego niż to, po co się pojechało.”

Tekst Jarosław Józefowicz

+48 602 788 785
jjozefowicz@psychologwarszawa.eu