My, dorośli, na ogół już nie pamiętamy, jak to jest być dzieckiem. Dzieci oczywiście wiedzą to bardzo dobrze, a z rozmów z nimi wynika, że to wspaniałe i jednocześnie dosyć trudne. Kłopotów przysparza wchodzenie w świat, nauka zasad i reguł, zetknięcie z realną stroną życia i rzeczywistością dorosłych i wiele, wiele innych. Dodatkowo ciągłe zmiany, które przez małego człowieka są odczuwane jako fundamentalne: zmiany otoczenia np. przedszkola, szkoły, zmiany psychiczne i emocjonalne, zmiany ciała. Całe szczęście, że dzieci posiadają odpowiednie mechanizmy samoregulacyjne, dzięki którym radzą sobie z wieloma przydarzającymi się okolicznościami.
Gorzej, gdy w ich życiu pojawiają się okoliczności, przerastające naturalne możliwości i zasoby. Może to np. być uzależnienie czy choroba któregoś z rodziców, albo obojga, nadmierne poświęcenie się pracy, rozwód, dysfunkcyjny model rodziny, zbyt trudne relacje z rówieśnikami, itp. Różnego rodzaju zdarzenia, gdy problemy przestają być wyzwaniami, a urastają do rangi kryzysów lub nawet zaburzeń.
W takich sytuacjach – szczególnie, kiedy dziecko wysyła niepokojące sygnały np. jest osowiałe, nadmiernie izoluje się lub wręcz przeciwnie – bardzo pragnie towarzystwa i uwagi, ma tiki czy zaburzenia jedzenia, moczy się w nocy, ma trudne sny itd., czyli na swój sposób daje znać, że dzieje się z nim coś trudnego, warto skorzystać z pomocy specjalisty.
W czasie terapii z dziećmi uwzględniam kilka istotnych czynników – m.in. naturę problemów, indywidualny rys, wiek i etap rozwojowy dziecka, środowisko i warunki, w których ono funkcjonuje i inne. Zajęcia prowadzę przede wszystkim poprzez zabawę oraz aktywności atrakcyjne dla dziecka.
Niezbędna może okazać się praca z rodzicami i/lub opiekunami. Bliscy dorośli mają wpływ na rozwój i funkcjonowanie dziecka. Od nich, w dużej mierze, zależy w jaki sposób mały człowiek postrzega świat, czego uczy się o życiu. Są pierwszym i podstawowym wzorem, który dziecko uwewnętrznia i którym przez długi czas, nawet przez całe życie, będzie automatycznie się kierować. Jeżeli ten wzorzec jest w jakiś sposób niewłaściwy, dziecko tego nie rozróżni i będzie go naśladować w takiej postaci, w jakiej jest on dostępny. Dlatego w wypadku problemów z dzieckiem nierzadko wymagana jest praca z bliskimi dorosłymi.
Jak to wygląda:
Sesje trwają ok. 40 minut, jedynie początkowe spotkania są trochę dłuższe, trwają 55 min. i zawierają konsultacje z rodzicami lub opiekunami. Sesje odbywają się raz lub kilku razy w tygodniu, w zależności od potrzeb dziecka.
Trudno określić czas trwania terapii, ten aspekt ma zawsze wymiar indywidualny.
Sesje 55 min. zawierające konsultację z dorosłymi, kosztują 150 zł za spotkanie. Sesje z samym dzieckiem, 40-to minutowe, kosztują 100 zł.
Spotkania odbywają się w ośrodku terapeutyczno – rozwojowym INSPIRO w Warszawie, przy ul. Kozietulskiego 1 lok.2
Możliwe są też sesje przez Skypa i innego rodzaju komunikatory.
Kontakt:
Jarosław Józefowicz
tel.: 0602 788 785
mail: jjozefowicz@psychologwarszawa.eu
skype: jaroslaw jozefowicz
+48 602 788 785
jjozefowicz@psychologwarszawa.eu