Pary czy małżeństwa przychodzą na terapię zazwyczaj, gdy doświadczają trudności w relacji, a dotychczasowe, znane im metody rozwiązywania problemów zawodzą. Osoby poszukują nowych sposobów radzenia sobie z nękającymi ich kłopotami, chcą jak najszybciej wyjść z narastającego niezrozumienia, wzajemnych pretensji i zapętleń, gdzie w pewnym momencie już nie bardzo wiadomo o co chodzi, jest po prostu obco i źle. Pragnienie szybkiej pomocy jest zrozumiałe, więc na bieżąco szukamy dostępnych, jak najbardziej skutecznych rozwiązań.
Jednak specjalistyczne wsparcie w rozwiązywaniu problemów to tylko wycinek pracy z relacją. Aby rzeczy naprawdę wróciły na swoje miejsca, proponuję skoncentrowanie się na głębszym zrozumieniu sytuacji, czyli dokąd to co się wydarza, chce ludzi zaprowadzić. Wychodzę z założenia, że kłopoty relacyjne bywają użyteczne w tym sensie, że mogą stanowić okazję do przemiany. Przy właściwym rozumieniu i odpowiednim ukierunkowaniu zazwyczaj stają się istotnymi wskazówkami rozwoju – zarówno relacji, jak i każdego z partnerów osobno. To w dużej mierze kwestia świadomości, a w następnej kolejności umiejętności. Często źródłem problemów jest brak obu tych rzeczy i w związku z tym unikanie nieuniknionego – procesu psychicznego, który ignorowany wcale nie znika, wręcz przeciwnie – narasta. Kiedy pojawia się świadomość, gdy nowe umiejętności przywracają poczucie sprawczości i proces zostaje podjęty, problemy na ogół znajdują swoje naturalne rozwiązanie.
Dla kogo:
Praca z relacją ma sens na różnych etapach. W początkowym stadium, kiedy wspólne losy się dopiero kształtują, tego rodzaju podejście może pomóc w bardziej uważnym byciu razem, pozwala uniknąć nieświadomych mechanizmów i niepotrzebnego zranienia.
Kiedy dwoje ludzi jest już w kłopotach, świadomość procesu relacji i jej uczestników może pomóc odnaleźć właściwą postawę/postawy konieczne do tego, aby rzeczy wróciły na swoje miejsca.
Kiedy jest już zbyt trudno i wydaje się, że nic ludzi nie łączy, zajęcie się mitem relacyjnym może pomóc odnaleźć sens dalszego bycia ze sobą lub ułatwić zakończenie tego, co nie działa.
Najczęściej spotykane zagadnienia w pracy psychologicznej z parami i małżeństwami:
– trudności w porozumiewaniu się, nie słuchanie się, zaburzona komunikacja lub nawet jej brak,
– rutyna, zobojętnienie, zanik zainteresowania drugą osobą, oziębłość emocjonalna,
– problemy w życiu seksualnym lub w ogóle jego wygaśnięcie,
– obniżony nastrój czy nawet depresja jednej lub obydwu osób,
– trudne stany emocjonalne: przygnębienie, przedłużający się smutek, poczucie braku sensu, beznadzieja, bezsilność, „działanie sobie na nerwy”,
– skłonność do wybuchowości, agresji i złości, kłótnie i awantury nie wiadomo o co, nadmierna konfliktowość, albo unikanie konfliktów, co również prowadzi do problemów,
– symbiotyczna, zbyt silna potrzeba bycia razem, sklejenie się z drugą osobą, brak autonomii osobistej,
– trudności z utrzymaniem granic, niezdolność do stanowczości, konsekwencji,
– skłonność do zaspokajania oczekiwań drugiej osoby i wynikające z tego zapominanie o sobie, nadmierna odpowiedzialność,
– uzależnienia, zaburzenia jedzenia, snu,
– zaburzenia zdrowia, szczególnie, jeżeli brak jest wytłumaczenia medycznego,
– krytycyzm, zbytnia surowość wobec siebie.
Jak to wygląda:
Spotkania z parą czy małżeństwem trwają 55 minut. Odbywają się raz w tygodniu, chyba, że dzieje się coś wyjątkowego – wtedy, okresowo, istnieje możliwość częstszych wizyt.
Trudno określić czas trwania terapii, ten aspekt ma zawsze wymiar indywidualny.
Spotkania odbywają się w ośrodku Akademii Psychologii Zorientowanej na Proces w Warszawie przy ul. Madalińskiego 89 lok.1.
Możliwe są sesje telefoniczne oraz poprzez skype lub innego rodzaju komunikatory.
Koszt jednej sesji dla par i małżeństw wynosi 150 zł.
Kontakt :
Jarosław Józefowicz
tel: 0602 788 785
mail: jjozefowicz@psychologwarszawa.eu
skype: jaroslaw jozefowicz
+48 602 788 785
jjozefowicz@psychologwarszawa.eu