Grupy wsparcia

Grupy wsparcia imageZaburzenia jedzenia powszechnie wiązane są z wyglądem, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę kwestia wyglądu to jedynie warstwa wierzchnia zagadnienia. Mechanizmy leżą o wiele głębiej i są trudno dostępne świadomości, a poprzez zachowania, reakcje, przejawy zewnętrzne jedynie się manifestują. Osoby, które decydują się na zmierzenie z anoreksją czy bulimią, stają do konfrontacji przede wszystkim z samym sobą. To wyzwanie, któremu trudno sprostać w pojedynkę, przyda się każdy rodzaj wsparcia uzupełniający zasoby, siłę i zdecydowanie. Potrzeba również pełniejszego oglądu spraw, co można uzyskać w odbiciu przeżyć innych osób w podobnej sytuacji. W ten sposób nabywa się świadomości i wiedzy o własnym doświadczeniu. Ważne też jest zwykłe, ludzkie bycie wśród podobnych sobie, gdzie łatwo o zrozumienie, brak oceny, piętnowania, etykietowania. A także możliwość otworzenia się i opowiedzenia swojej historii, wysłuchania doświadczeń innych osób, i w końcu zdobycia przydatnej wiedzy i narzędzi. To wszystko można uzyskać uczestnicząc w grupie. 

Grupy wsparcia prowadzone są również dla rodzin osób zmagających się z zaburzeniami jedzenia. Niezwykle trudne zazwyczaj okoliczności, w które bliscy i rodzina są zaangażowani, wymagają często nadludzkich niemal zasobów, wytrzymałości, cierpliwości, wyrozumiałości. Aby sprostać tym wyzwaniom, dobrze skorzystać z współobecności innych osób w podobnej sytuacji oraz specjalisty. 

Grupy wsparcia liczą między osiem a dwanaście osób. Taka liczba zapewnia odpowiednią dynamikę grupy, pozwala stworzyć przestrzeń dla każdej z uczestniczących osób, jak również daje pewność właściwej opieki ze strony prowadzącego. Spotkania odbywają się raz w tygodniu, trwają trzy godziny z krótką przerwą.

W trakcie zajęć tworzymy przestrzeń na wypowiedzi uczestniczek, gdzie najważniejszą rolę odgrywa ukierunkowana rozmowa, emocje i uczucia.

Jeżeli pojawia się taka potrzeba, można liczyć na specjalnie przygotowane ćwiczenia oparte na psychologii procesu i psychologii klasycznej, arteterapii, pracy z ruchem, podczas których do pracy włączone zostaje  ciało, przestrzeń, ruch, dźwięk i obraz.

Kontakt :

Jarosław Józefowicz

tel.: 0602 788 785

mail:jjozefowicz@psychologwarszawa.eu

skype: jaroslaw jozefowicz 

+48 602 788 785
jjozefowicz@psychologwarszawa.eu