Terapia nastolatków

terapia_nastolatków_imgCzego właściwie potrzebują nastolatki? To częste pytanie sfrustrowanych rodziców. Gdyby tylko wiedzieli, na pewno by to zapewnili. Niestety nie jest łatwo o dobrą odpowiedź, bo zazwyczaj same nastolatki jej nie znają. 

Okres dojrzewania to czas poszukiwań. Młody człowiek stara się odnaleźć własną drogę pośród różnych istotnych wartości, okoliczności i środowisk, z którymi się styka. Najczęściej poznaje poglądy zupełnie odmienne, sprzeczne ze sobą. W domu rodzinnym wpajane jest jedno, rówieśnicy proponują drugie. Media, pełniące tak ważną rolę w dzisiejszym świecie, pokazują życie od innej strony niż szkoła. Internet daje dostęp do tego, czego zupełnie nie ma w książkach polecanych przez autorytety. Hormony i emocje namawiają, a zasady i rozum zabraniają. Wiele możliwych wpływów oddziałuje na młodych ludzi i padają one na podatny, bo nieukształtowany jeszcze, grunt.  A oni starają się w tym wszystkim odnaleźć siebie, to co dla nich naprawdę ważne. Nie jest to łatwy proces – ani dla nastolatków, ani dla ich otoczenia. 

Właściwie można powiedzieć, że dojrzewająca młodzież rozpięta jest pomiędzy dwiema przeciwstawnymi, niezmiernie silnymi potrzebami – przynależności oraz niezależności. W tym czasie młodzi ludzie wciąż łakną wsparcia, akceptacji, potwierdzenia i uznania, chcą czuć się chcianymi. Jednocześnie, niejako w zamian, oferują sprzeciw, niezadowolenie, negację, zaprzeczenie – tak poznają posiadanie własnego zdania, bycie odrębnym. Typowym zjawiskiem w tym okresie jest konflikt, czyli jednoczesne doświadczanie więzi i niezależności, bycia „ku” i „od”.

Terapia dla nastolatków pomaga im łatwiej przechodzić przez zawieruchę typową dla etapu rozwojowego. W pracy uważam na to, by nie być dyrektywnym, nie przekonuję, że coś jest dobre czy właściwe, raczej stwarzam możliwie dogodne warunki do tego, aby mogli sami te odpowiedzi odnaleźć. A często, aby najpierw w ogóle zaczęli się zastanawiać i takie pytania stawiać.

Powyżej opisałem zwyczajowe zagadnienia, z jakimi boryka się młody człowiek wchodzący w życie. Sprawa robi się trudniejsza, jeżeli zachodzą dodatkowe, niekorzystne czynniki i warunki, wpływające na nastolatka. Alkoholizm w rodzinie, mało przyjazna atmosfera w domu, nadmierne kłopoty w środowisku rówieśniczym, itp. mogą potęgować poczucie zagubienia, niepewności, popychać w rozwiązania dysfunkcyjne. 

Częste reakcje młodych ludzi na przerastające okoliczności to różnego rodzaju ucieczki w inne wymiary i do innych rzeczywistości, gdyż realność jest po prostu zbyt trudna. Uzależnienia, sięganie po substancje (typu alkohol, papierosy, narkotyki), odcinanie się i odosobnienie, autoagresja, zaburzenia jedzenia to przykłady tego zjawiska.

Sesja z osobą nastoletnią trwa 55 minut. Spotykamy się raz w tygodniu, chyba że dzieje się coś wyjątkowego, wtedy, okresowo, istnieje możliwość częstszych wizyt. Może być potrzebna przez jakiś czas praca indywidualna z innymi członkami rodziny.            

Trudno określić czas trwania terapii, ten aspekt ma zawsze wymiar indywidualny.

Koszt jednej sesji z osobą nastoletnią to 140 zł. za spotkanie.  

Kontakt :

Jarosław Józefowicz

tel.: 0602 788 785

mail:jjozefowicz@psychologwarszawa.eu

skype: jaroslaw jozefowicz 

+48 602 788 785
jjozefowicz@psychologwarszawa.eu